Nazwa nie przesądza o podatkowej kwalifikacji
Dla zakwalifikowania przychodu do zysków z kapitałów pieniężnych istotne jest ustalenie, czy wystawiony dokument, na podstawie którego podatnik go uzyskał, ma cechy pozwalające uznać go za papier wartościowy.
W 2019 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. Wskazała, że jest członkiem grupy kapitałowej. W ramach finansowania swojej działalności, spółki wchodzące w skład grupy zawierają z bankiem umowy planu bonów dłużnych. Spółka tłumaczyła, że jest inwestorem, po stronie którego – z uwagi na charakter komercyjnych bonów dłużnych – w dniu spłaty powstanie stosowny przychód, stanowiący różnicę pomiędzy wartością nominalną, a emisyjną. Podatniczka chciała się upewnić czy przychody związane ze spłatą należnej wierzytelności tj. wykup komercyjnych bonów dłużnych przez emitenta na podstawie umowy planu bonów dłużnych, co do zasady należy uznać za przychody z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych.
Sama była jednak przekonana, że komercyjne bony dłużne nie mają charakteru papierów wartościowych. Stanowią jedynie wierzytelność pieniężno-pożyczkową, wyrażającą prawo do żądania od emitenta skonkretyzowanego świadczenia pieniężnego. Tym samym zadaniem firmy przychody powstałe w związku z wykupem komercyjnych bonów dłużnych nie stanowią dla niej przychodów z papierów wartościowych i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta